Logo SK Motorlet    
 Vyhledávání:
 
 
Program | Co bude | Co bylo | Čochtan | Občasníky | Oddíly | Loděnice | Výbor oddílu | Ankety | Odkazy
Konec. A je tu definitivní konec pod hlavičkou SK Motorlet. Pokud se chcete tedy dozvědět novinky, tak musíte navštívit naše nové stránky na adrese www.SKZlichov.cz.

Eskymáci 24. 11. 2002

Jícha předvádí záchranářský skokZuzce to celkem jdeV neděli 24.listopadu byl úspěšně zahájen nácvik eskymáků doplněný o hladinovou záchranu. Nácvik eskymáků již byl popisován v dřívějších článcích (loni a tak - poznámka Humpa), v tomto se budu věnovat pouze hladinové záchraně. Instruktor, otec nápadu a záchranář je Jícha (však o ní píše také na svých stránkách - poznámka Humpa), já jsem pouhý pisálek. Účastníků bylo nepravidelně 3 - 5, podle střídání v lodích.

První část začínala teorií, kde nás nejprve Jícha upozornil, že pokud se již budeme opravdu topit, máme mu poklepat na rameno. Následovala instruktáž, jak postupovat v případě tonoucího na klidné vodě, to je třeba v bazénu nebo rybníce. Jsou to celkem zajímavé a cenné informace, znát je jistě neuškodí a proto je teď rozepíšu v bodech: (radši se to naučte nazpaměť, třeba to bude Jícha zkoušet)

-1. Umím plavat? Ne? Tak do vody ani nelezu a radši řvu, tonoucího udržím při vědomí a déle si topení užije.
0. Mám na to ho dopravit ke břehu ? Ne - viz. bod -1.
1. Skok do neznámé vody: Něco na způsob placáku, do vody je třeba vstoupit, mírně nakloněný a s roztaženýma rukama. Mávnu proti vodě, neměla by se mi ponořit hlava, abych neztratil tonoucího z očí. Je důležité vědět v kterém místě se případně ponořil. Tímto skokem riskuji maximálně poranění nohou, což není důležitý orgán (tvrdí instruktor).
2. Doplavat k tonoucímu jakýmkoliv způsobem, neztratit ho z očí. Nepřibližovat se víc než na 3m, hrozí že po vás skočí, chňapne, vyšplhá a zašlape do vody. Je-li oběť hodně živá a veselá, tj. mlátí rukama jak větrný mlýn, počkám až se naloká a zklidní, lépe se pracuje s téměř mrtvolou. Pokud lze vyjednávat, vyjednávám.
3. V této vzdálenosti provedu zanoření do 1,5m , doplavu k tonoucímu a k jeho hrůze ho chytnu za kolena. Pod vodou ho otočím k sobě zády.
4. Ať je to chlap nebo žena, čapnu ho nataženýma rukama za hýždě a rameno, nesnažím se ho zvedat ale podplout. Pěkně si tonoucího narovnám a uchopím mu hlavu aby ústa a nos byl nad vodou. Držím buď dlaní pod bradou (pak mám jednu volnou ruku k plavání) nebo oběma za lícní kosti (no, tak nějak podobně by to skoro mělo být - poznámka Jícha). U druhého způsobu nemačkat krkavici a nevydloubávat oči.
5. Ke břehu plavu jen nohama, zády položen, ruce s hlavou natažené. To je fyzicky nejnáročnější část, nesmím si tělo utopence položit na hruď, neboť pak ztratí vztlak a zatlačí mě pod sebe.
6. U břehu musím vylézt tak, abych nepustil co jsem si dovlekl, a pak ho nějak dostat z vody. Začít s oživováním je v nejhorším třeba i ve vodě u břehu, i když to si nedovedu představit (hele Slime to jsem fakt říkal??? Ne že by taková teorie neexistovala... ale to by se asi utopil i lachtan polní- poznámka Jícha).

Ájík zachraňuje (nebo se zachraňuje?)No a samozřejmě nějaký ten eskymákTo by byla teorie. V praxi to bylo samozřejmě trošku složitější, docela jsem si nalokal, a svého tonoucího taky trochu utopil. Ale skok do vody mi prý jde moc hezky. Další částí byl nácvik sebeobrany, sápe-li se po vás tonoucí, škrtí a kouše. Je to věc celkem komplikovaná a připomíná to karate ve vodě, je to nutné vidět a vyzkoušet.

Tož, přijď milý vodáku na příští hladinovku, dostane se ti osvěty, získáš rozhled a přehled včetně nutné praxe, a jako bonus zdarma Ti fy. Jícha nabízí, že si budeš moci utopit svého kamaráda zcela a bezpečně!

Poznámka autorova: veškeré informace jsou převzaty z Jíchova školení přes mou hlavu děravou, tudíž se mohlo stát že některá důležitá data chybí. Doporučuji nezkoušet záchranu nanečisto dle tohoto návodu a raději jít na bazén. Jícho, bude mi stačit 50% ze zisku školení.

Slimág


Nahoru Tyto stránky navrhl a udržuje Martin Humpolec, ICQ: 102664876, adresa nástupnické organizace: http://SKZlichov.cz